ConExPest 2008

ConExPest 2008  odbyła się w dniach 7-8.04.2008 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego.

 Zgodnie z wcześniejszymi założeniami złożyły się na nią wystawa i konferencja

Wystawa

Pomysł zorganizowania wystawy skierowanej w pierwszej kolejności do osób profesjonalnie zainteresowanych problemami dezynfekcji i zwalczania szkodników, okazał się być nader trafiony. Pierwszym sygnałem, że tak właśnie jest, było duże zainteresowanie ze strony firm chcących się zaprezentować.  Jak na  tak wąską  branżę,  udział  22  firm ściśle z branży ddd, w pierwszej edycji wystawy, był niewątpliwym sukcesem. Zwiedzający wystawę mogli zatem zapoznać się z ofertą zarówno naszym krajowych producentów i dystrybutorów jak i firm z zagranicy.

Bardzo duże ożywienie wywołał konkurs na najciekawsze stoisko i najciekawsze produkty. Najciekawsze produkty  wybierano w następujących kategoriach: produkty do dezynsekcji, preparat do deratyzacji, preparat do dezynfekcji, lampy owadobójcze, karmniki deratyzacyjne, opryskiwacze/zamgławiacze oraz sprzęt ochronny. W rywalizacji o zwycięstwo w kategorii najciekawsze stoisko oraz najciekawszy produkt do deratyzacji obserwowaliśmy wyjątkowo zaciętą rywalizację. I tak miano najciekawszego stoiska przyznano firmie Killgerm, która tylko jednym głosem wyprzedziła Themar. Trzeba jednak przyznać, że i Bayer Environmental Science świetnie przygotował się do wystawy. Natomiast w kategorii preparatów deratyzacyjnych węgierska Babolna jednym głosem wyprzedziła Agro-Zaopatrzenie. W obu przypadkach zwiedzający docenili bogatą i bardzo zróżnicowaną ofertę nowoczesnych rodentycydów. W pozostałych kategoriach zwyciężyli:

AgriSence – produkty do dezynsekcji; bogata oferta detektorów owadów;

Krka – preparaty do dezynfekcji; nowy uczestnik rynku preparatów dezynfekcyjnych prezentujący wysokiej klasy preparat w interesującej cenie;

Themar – lampy owadobójcze; różnorodność oferty lamp owadobójczych zaprezentowanych przez tę firmę była naprawdę imponująca, dla każdej grupy odbiorców w szerokim zakresie cen;

Asplant – sprzęt deratyzacja; wydawało się, że już nic nowego w tej dziedzinie nie wymyślimy, a jednak kolejny raz okazało się, że inwencja ludzka nie zna granic;

Agro Trade – opryskiwacze/zamgławiacze; firma z Poznania postawiła na jakość i profesjonalizm, towar który oferują jest najwyższej klasy;

Du Ponte – sprzęt ochronny; profesjonalistów nie trzeba przekonywać jak ważne jest również bezpieczeństwo wykonujących usługi, w ofercie DuPonte w tej kwestii  nie ma żadnych kompromisów.

Konferencja

Drugim elementem ConExPest była dwudniowa konferencja. Konferencja składała się z czterech bloków tematycznych poświęconych:

– bezpieczeństwu w zabiegach fumigacji,

– przyszłości rynku usług ddd,

– nowościom w środkach i sprzęcie,

– roli ddd w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności oraz ochronie przed szkodnikami obiektów użyteczności publicznej.

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wynikało to zarówno z wagi poruszanych tematów jak i doboru prelegentów. W ramach pierwszego bloku na temat bezpieczeństwa w zabiegach gazowania wystąpienie miał mgr Stanisław Oboza, praktyk z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Dopełnieniem pierwszego wykładu były informacje przedstawione przez mgr Adama Błochowiaka – Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, który omawiał wyniki kontroli przeprowadzonych u wykonujących zabiegi ddd środkami ochrony roślin. Jak pokazuje życie, nigdy nie jest dość przypominania o bezpiecznym stosowaniu środków toksycznych i bardzo toksycznych i uświadamiania zagrożeń z tym związanych.

Na temat problemu odporności szkodników w kontekście fumigacji mówił prof. Jarosław Buszko, a o przyszłości tych zabiegów wykład wygłosił prof. Stanisław Ignatowicz. Z jednej strony konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludziom i środowisku, którego efektem jest m.in. wycofywanie z rynku bromku metylu, z drugiej potrzeba ochrony przed szkodnikami produktów spożywczych.

Spore ożywienie wywołała druga sesja, poświęcona przyszłości rynku usług ddd. Bardzo pozytywny oddźwięk miało wystąpienie Janosa Szilagyi – reprezentującego firmę Babona z Węgier. Omawiał wpływ dyrektywy biocydowej 98/8 Komisji Europejskiej na rynek ddd.  Co  niezmiernie istotne było to spojrzenie inne niż reprezentuję wielkie koncerny międzynarodowe. W drugiej części swoje wystąpienia przedstawił Węgierskie Stowarzyszenie ddd.

Bardzo ciekawe wystąpienie zaprezentował Patrick Vernie z Bayer Environmental Science. Bayer to niewątpliwie wiodąca firma w branży, w tym również we wdrażaniu rozwiązań innowacyjnych. Dla tego warto było posłuchać jaka jest wizja branży ddd widziana z perspektywy tej firmy.

Jednym z najważniejszych gości ConExPest-u był Rob Fryatt – Dyrektor Generalny Europejskiej Konfederacji Krajowych Stowarzyszeń DDD (CEPA). W pierwszej części wystąpienia przedstawił znaczenie i działalność CEPA. Ponieważ Polskie Stowarzyszenie Pracowników DDD jest członkiem tej organizacji przedstawione informacje spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Druga część wystąpienia Roba Frayatta poświęcona była, podpisanemu kilka dni wcześniej Protokółowi Rzymskiemu, który stanowi z kolei wizję przyszłości branży ddd widzianej z perspektywy organizacji zrzeszających wykonawców usług. W najbliższym czasie jeszcze większy nacisk będziemy kładli na profesjonalizm świadczenia usług, podnoszenie kwalifikacji usługodawców, kształtowanie właściwych relacji między wykonawcami usług a klientami. Wszyscy zdają sobie sprawę, że są to bardzo trudne wyzwania w świecie totalnej „makdonaldyzacji”, gdzie jakość i inne tradycyjne wartości spychane są na drugi plan, a liczy się przede wszystkim jak najniższa cena usług, często nawet kosztem bezpieczeństwa ludzi. Jednym z pomysłów Roba Fryatta na zwiększenie skuteczności działań wzmacniających branżę ddd jest zjednoczenie w CEPA wszystkich uczestników rynku, zarówno wykonawców usług jak i dystrybutorów i producentów,  zarówno tych mniejszych jak i tych mniejszych.  Tak by doprowadzić, do tego, że branża będzie przemawiała jednym głosem, i będzie zauważana zarówno w Brukseli jak i przez stosowne władze w poszczególnych krajach członkowskich UE.   

 

 To było naprawdę święto naszej branży, w której wzięło udział kilkaset osób reprezentujący najróżniejsze środowiska. Przyjechali przedstawiciele Inspekcji Sanitarnej, pracownicy wyższych uczelni, klienci zainteresowani profesjonalnymi usługami, producenci chemii i sprzętu,  no i oczywiście usługodawcy, zarówno ci zrzeszeni w PSPDDD jak i nie zrzeszeni. Było wielu gości z zagranicy. Goście i zwiedzający podkreślali rolę usług ddd w ochronie szeroko pojętego zdrowia